Lubiatowo beach

LUBIATOWO

Jeżeli chcesz odpocząć, wykąpać się w morzu, jeziorze i pochodzić po lesie, a jednocześnie pragniesz mieć blisko do Trójmiasta czy móc pójść do kina, to wybrałeś najlepsze miejsce. Lubiatowo, choć wydaje się leżeć „na końcu świata”, jest jednak tą częścią powiatu wejherowskiego, z której wszędzie jest blisko.

Wpierw do morza, bo to głównie dla niego przyjeżdżają tu ludzie z całej Polski. Z "Amber Domki Letniskowe" jest tam niecała mila lądowa, którą przejdziecie w dwadzieścia minut, wdychając przy tym zapach nadmorskich sosen. Oczywiście do plaży można też dojechać na dwóch kółkach, a w drodze powrotnej zaliczyć którąś z licznych tras rowerowych. Szeroka na kilkadziesiąt metrów piaszczysta plaża uznawana jest za jedną z piękniejszych nad Bałtykiem i ciągnie się w tej części kilometrami, ujawniając czasami swoje tajemnice. We wschodniej części bowiem znajduje się Słowiński Park Narodowy z imponującymi wydmami piaskowymi, które co rusz odsłaniają dawne obozowisko treningowe słynnej Africa Corps oraz poniemieckie wyrzutnie testowanych rakiet. Z Lubiatowa drogą jest tam zaledwie 40 kilometrów, ale można zrobić sobie całodniową wycieczkę plażą (ok. 27 km), co potrwa mniej więcej 5,5 godz. Koniecznie trzeba też zobaczyć odległe o 10 kilometrów Sasino z zespołem pałacowo-parkowym, a stamtąd jedynie 3 kilometry dzielą nas od malowniczej latarni morskiej Stilo. Do latarni można oczywiście dojść plażą, co zajmie nam półtorej godziny (ok. 7 km). W kierunku wschodnim, na przylądku Rozewie (plażą 28 km), znajduje się inna latarnia morska, chyba najsłynniejsza. Jej światło nie tylko pomaga statkom obrać właściwy kurs, ale stojąca majestatycznie na wysokim morskim klifie wieża niczym słup graniczny wyznacza najdalej wysunięty na północ skrawek naszej ojczyzny. Jeśli pójdziemy tam piechotą, będziemy musieli przekroczyć rzekę Piaśnicę, wpadającą do morza z Jeziora Żarnowieckiego tuż przed samymi Dębkami. Latem, kiedy stan wody jest niski, możemy zobaczyć wbity w jej brzeg przedwojenny polski słup graniczny między Niemcami i Polską.

Z najbliższych atrakcji warto jeszcze wspomnieć Gniewino (15 km) z przepiękną wieżą widokową i parkiem dinozaurów. Miejsce, z którego widać z góry Jezioro Żarnowieckie, morze i lasy, wybrała sobie na miejsce zgrupowania w ramach Euro 2012 reprezentacja Hiszpanii.

W okolicach Lubiatowa znajdziemy wiele pałaców czy opuszczonych i tajemniczych cmentarzy, na których stoją jeszcze często żeliwne krzyże z nazwiskami pisanymi niemieckim gotykiem. To doskonałe miejsce dla miłośników zagadek i historii, którą można ciekawie opowiedzieć dzieciom. Z pewnością chętnie posłuchają o mieszkających na tych ziemiach Kaszubach i Słowińcach, którzy przez wieki kultywując tradycję zachowali własną tożsamość.

Miłośnikom zabytków szczególnie polecamy jedną z najstarszych wsi północnych Kaszub, Osieki Lęborskie. W kościele znajduje się m.in. XII-wieczna chrzcielnica, wyznaczająca początek miejscowości. Wreszcie Lubiatowo to świetny punkt wypadowy na jednodniowe wycieczki samochodowe do Gdańska, Gdyni, Wejherowa ze słynną Kalwarią, do Lęborka, Kartuz i Kościerzyny, a także na Półwysep Helski. Chociaż ten ostatni punkt to propozycja jedynie dla odważnych i cierpliwych. Dojazd i powrót latem potrwają czasami o wiele dłużej niż samo zwiedzanie licznych atrakcji. W zasięgu ręki, i bez korków, jest za to Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. W odległości niecałych 60 km od Lubiatowa zanurzymy się w inny świat. Prawdopodobnie jednak wyjeżdżać stąd będziesz rzadko, przynajmniej przez pierwsze dni. Na początku wystarczy głęboko oddychać, żeby poczuć dobroczynne działanie jodu (odczują to zwłaszcza astmatycy i alergicy). Posmakujesz tu przepysznych smażonych ryb morskich i skorzystasz z możliwości jazdy konnej. Spotkasz sarny, lisy i dziki, a przy odrobinie szczęścia znajdziesz w tych okolicach wrzucony przez fale Bałtyku bursztyn. Oczywiście dla odmiany możesz się wykąpać w jeziorze Choczewskim lub Kopalińskim, a w tamtejszych okolicach pójść na grzyby. I koniecznie trzeba się przejść nad morze wieczorem, żeby zobaczyć zachód słońca. Widok jest obłędny… To polecamy szczególnie mniej lub bardziej zakochanym, niezależnie od wieku…

Treść całego serwisu ma charakter informacyjny i nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 §1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów prawnych.